Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом

Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом

Повномасштабне вторгнення росії в України призвело не тільки до знищення населених пунктів, критичної інфраструктури, вбивства цивільного населення, але й загострило проблему сексуального насильства, пов’язаного з війною.

Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК) – це форма гендерно зумовленого насильства (ГЗН), що включає зґвалтування, сексуальне рабство, примус до проституції, примусову вагітність, примусовий аборт, примусову стерилізацію, примусовий шлюб, а також будь-яку іншу форму сексуального насильства порівнянної тяжкості, вчиненого щодо жінок, чоловіків, дівчат або хлопців, яка напряму чи опосередковано пов’язана з конфліктом. Цей зв’язок може бути очевидним із профіля кривдника, який часто повʼязаний із державною або недержавною озброєною групою, зокрема терористичними утвореннями або терористичною мережею; бути повʼязаним із атмосферою безкарності, яка зазвичай асоціюється із колапсом державних інституцій; бути наслідками перетину кордонів, такими як переміщення людей або торгівля людьми; та/або порушень положень угоди про припинення вогню.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну слідчими Національної поліції розпочато 70 кримінальних проваджень за фактами вчинення російськими військовими сексуального насильства, пов’язаного з війною, відносно щонайменше 79 постраждалих. Серед жертв – жінки, чоловіки та діти.

СНПК може переслідуватись як:

 • Злочин проти людяності (п.п g ч.1 ст. 7 Римського статуту – зґвалтування, сексуальне рабство, примушення до проституції, примусова вагітність, примусова стерилізація чи будь-яка інша подібна за тяжкістю форма сексуального насильства)

 • Воєнний злочин (п.п xxii п.b. ч.2 ст.8 Римського статуту – зґвалтування, сексуальне рабство, примушення до проституції, примусова вагітність, як вона визначена в пункті 2(f) статті 7, примусова стерилізація чи будь-яка інша форма сексуального насильства, яка також становить грубе порушення Женевських конвенцій)

 • Геноцид (п.п. b,d ч.1 ст.6 Римського статуту – заподіяння тяжких тілесних ушкоджень або психічного розладу членам такої групи; впровадження заходів, спрямованих на запобігання дітонародженню всередині такої групи)

Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом – це воєнний злочин, а такі злочини не мають терміну давності. Тому постраждалі особи можуть звернутись із заявою про вчинення такого злочину у будь-який час, відповідно винна особа буде притягнена до відповідальності  незалежно від того, коли такий злочин був скоєний.

Форми СНПК

Сексуальне насильство не обмежується лише зґвалтуванням і може мати багато різних форм, зокрема тих, що взагалі не включають фізичне вторгнення:

 • Погрози та спроби будь-якої форми зґвалтування або погрози та спроби інших сексуальних нападів;

 • Каліцтво статевих органів;

 • Сексуальне рабство;

 • Примус дивитись на сексуальну наругу

 • Примусова проституція

 • Примусова вагітність

 • Примусова стерилізація або примусовий аборт;

 • Примусове оголення тощо.

Розслідування СНПК

Наразі досудове розслідування злочинів, пов’язаних з конфліктом здійснюється слідчими одного із слідчих (правоохоронних органів) – СБУ, ДБР або Національної поліції – під наглядом прокурора обласної прокуратури або Департаменту з розслідування воєнних злочинів Офісу Генерального прокурора України. З вересня 2022 року Управління щодо злочинів СНПК функціонує як центральний та спеціалізований відділ у складі Офісу Генерального прокурора, який здійснює нагляд за розслідуваннями СНПК на всій території України

Складність розслідування сексуального насильства під час конфлікту зумовлена декількома факторами.По-перше, матеріальні сліди вчинення СНПК можуть не існувати на момент проведення такого розслідування (відсутні тілесні ушкодження на тілі потерпілої/-ого, неможливість відшукати знаряддя вчинення СНПК у випадку їх застосування тощо) або ж сексуальне насильство вчинялось за відсутності свідків. По-друге, постраждалі від СНПК можуть замовчувати факт його вчинення через соціальну стигму.

Якщо Вам потрібна допомога, звертайтеся за наступними контактами:

Сектор з питань забезпечення рівних можливостей жінок та чоловіків, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, торгівлі людьми Управління культури, молоді, спорту, туризму та інформаційної діяльності Курахівської міської ради +380665640250, +380937039525

Екстрений номер виклику поліції (цілодобово) 102

Чергова частина відділу поліції №2 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області, тел. +38 (099) 062-01-16

Швидка медична допомога 103 (цілодобово)

Загальнонаціональна “гаряча лінія” з питань ВІЛ/СНІД 0-800-500-451

Спеціалізовані гінекологічні кабінети, створені при медичних закладах, центрів інтегрованих медичних та соціально-психологічних послуг у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я «РІВНІ»:

м. Покровськ – «Покровська клінічна лікарня інтенсивної терапії»ПМР, вул. Шпитальна, 73 +380664923600 (пн-пт 08.00-18.00), +380502250303 (18.00-08.00)

м. Краматорськ – КНП «Міська лікарня №3», вул. Героїв України, 17, гінекологічне відділення, +380664923025 (пн-нд 08.00-18.00) +380508016147 (18.00-08.00)

м. Слав’янськ – КНП «Міська клінічна лікарня», вул. Університетська, 15 +380664923565 (пн-нд 08.00-18.00) +380950893961 (18.00-08.00)